<?xml version="1.0"?>
<?xml-stylesheet type="text/css" href="http://edufuture.biz/skins/common/feed.css?270"?>
<feed xmlns="http://www.w3.org/2005/Atom" xml:lang="ru">
		<id>http://edufuture.biz/index.php?action=history&amp;feed=atom&amp;title=%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83_%D0%B4%D0%BE_%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81_%D0%A5%D0%B0%D1%80%D1%87%D1%83%D0%BA._%C2%AB%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%C2%BB</id>
		<title>Конспект уроку до теми Борис Харчук. «Планетник» - История изменений</title>
		<link rel="self" type="application/atom+xml" href="http://edufuture.biz/index.php?action=history&amp;feed=atom&amp;title=%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83_%D0%B4%D0%BE_%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81_%D0%A5%D0%B0%D1%80%D1%87%D1%83%D0%BA._%C2%AB%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%C2%BB"/>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="http://edufuture.biz/index.php?title=%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83_%D0%B4%D0%BE_%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81_%D0%A5%D0%B0%D1%80%D1%87%D1%83%D0%BA._%C2%AB%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%C2%BB&amp;action=history"/>
		<updated>2026-04-06T22:12:10Z</updated>
		<subtitle>История изменений этой страницы в вики</subtitle>
		<generator>MediaWiki 1.16.0</generator>

	<entry>
		<id>http://edufuture.biz/index.php?title=%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83_%D0%B4%D0%BE_%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81_%D0%A5%D0%B0%D1%80%D1%87%D1%83%D0%BA._%C2%AB%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%C2%BB&amp;diff=176722&amp;oldid=prev</id>
		<title>User1: Новая страница: «'''&amp;nbsp;Українська література 7 клас'''  '''[[Борис_Харчук._«Плане...»</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="http://edufuture.biz/index.php?title=%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83_%D0%B4%D0%BE_%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81_%D0%A5%D0%B0%D1%80%D1%87%D1%83%D0%BA._%C2%AB%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%C2%BB&amp;diff=176722&amp;oldid=prev"/>
				<updated>2012-05-26T07:47:46Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Новая страница: «&lt;a href=&quot;/index.php?title=%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0_7_%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81&quot; title=&quot;Українська література 7 клас&quot;&gt;&amp;#39;&amp;#39;&amp;#39;&amp;nbsp;Українська література 7 клас&amp;#39;&amp;#39;&amp;#39;&lt;/a&gt;  &amp;#39;&amp;#39;&amp;#39;[[Борис_Харчук._«Плане...»&lt;/p&gt;
&lt;p&gt;&lt;b&gt;Новая страница&lt;/b&gt;&lt;/p&gt;&lt;div&gt;[[Українська_література_7_клас|'''&amp;amp;nbsp;Українська література 7 клас''']]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''[[Борис_Харчук._«Планетник»._Казкове_й_реалістичне_в_повісті-притчі._ТЛ:_повість-притча.|Тема &amp;quot;'''Борис Харчук. «Планетник». Казкове й реалістичне в повісті-притчі. ТЛ: повість-притча'''&amp;quot;&amp;lt;metakeywords&amp;gt;Борис Харчук. «Планетник». Казкове й реалістичне в повісті-притчі. ТЛ: повість-притча, українська ілтература 7 клас, конспект уроку&amp;lt;/metakeywords&amp;gt;]]'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Конспект уроку до теми &amp;quot;'''Борис Харчук. «Планетник». Казкове й реалістичне в повісті-притчі. ТЛ: повість-притча'''&amp;quot;'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Тема. Борис Харчук. «Планетник». Казкове та реалістичне у повісті-притчі, час теперішній та минулий у творі.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Мета. Ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом письменника, зі змістом твору; вміти знаходити казкове і реальне у повісті, повторити термін «притча»; розвивати творчу уяву, виховувати любов до природи, до навколишнього світу.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Обладнання: портрет письменника, виставка творів, книга «Українська література у таблицях для учнів і схемах», ілюстрації до твору у кн. «Горохове чудо».&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Хід уроку&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
I. Перевірка домашнього завдання. Виразне читання напам'ять поезії Ліни Костенко (на вибір).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
II. Визначення емоційного настрою.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Учні малюють на картках асоціативне зображення тривоги, невпевненості, страху і тут же знищують його. У кого немає таких негативних емоцій — не малюють нічого.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
III. Викладення основних положень теми.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1. Слово вчителя (інтрига). «На далекому хуторі, що самотньо стояв серед полів, разом з телятами, курчатами та кошенятами ріс хлопчик. Його мама й тато мали багато клопотів по господарству, тому малий здебільшого був сам. Здавалося сам, а насправді — з усім довколишнім. Все було живе. Все мало свою мову. Той хутір був цілою країною: обкопаний ровом, де збиралася весняна вода, біля воріт чатувала варта — старі липи, біля хати — добрий дух: розлога яблуня». (Роксолана Харчук про батька).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Сьогодні у нас знову цікава зустріч. На цей раз із Б. Харчуком. Як і перед кожною такою зустріччю з новою для нас людиною, ми чогось очікуємо. Спробуймо сформулювати свої очікування (звернення до портрета письменника).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2. «Мікрофон» (Учні усно висловлюють свої думки про те, що нового вони очікують дізнатися про Б. Харчука).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3. Матеріал для творення портрета художника. Борис Микитович Харчук народився 13 вересня 1931 року в селі Лозах Збаразького району на Тернопільщині. Виховувався в бідній селянській родині. Швидко минати літні босоногі дні, повільно проходили зимові — часто в хаті при вікні, бо не завжди мав у що взутися. І, звичайно, були книжки, які відкрили цілий світ, загострили його увагу до Слова. У 1951 році вступив до Крем'янецького педучилища, пізніше закінчив Полтавський педагогічний інститут. Навчався на Вищих літературних курсах у Москві. Член Спілки письменників України з 1958 року. У двадцятип'ятилітньому віці видав автобіографічну повість «Йосип з гроша здачі», у якій відтворив своє дитинство. Цим твором починався в літературі Борис Харчук. Він автор і «дорослих», і «дитячих» творів. Йому дано було однаково добре розуміти і юну, і дорослу людину. «Дуже важливо, якщо людина, ставши дорослою, не забула й не загубила з душі свого дитинства ... Щоб повсякчас відчувала в собі його далеке відлуння і мала всі права повторити слова Маленького принца Антуана де Сент-Екзюпері: «Я з свого дитинства. Я прийшов з дитинства, як з країни ...» У характері письменника було щось таке, що дозволило доньці письменника сказати: «Був дорослим, а в душі залишався дитиною. Багато втрачав у житті, та не згубив головного — здатності дивуватися. Світ залишався таємничим і незбагненним. Може, тому так любив дітей. З ними йому було легко і втікав сум; дозволяв себе смикати за довгого носа, за вуха, гратися в собаку, ... в коня. Закінчувалася гра — і починалася казка про те, що бачило око і чуло вухо». Твори Б. Харчука треба читати. У книжці «Горохове чудо» перед вашими очима зримо постане збідована і згорьована стара Морозиха зі своїм сином Морозенком, і міська дівчинка, що подружилася з собакою на ім'я Діана, і добрий Планетник, що хоче оселити в реальному житті казку.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4. Робота над змістом І частини твору. (До зустрічі Планетника з Капушем):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
а) виразне читання вступної частини твору: від початку до слів: «Хата Олени Булиги стояла під горою»;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
б) бесіда за змістом прочитаного.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Що ми довідуємося про оповідача? (Агроном, якого направили працювати під Славуту, шукає квартиру, поселяється в Олени Булиги).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Яку характеристику можна дати Олені Булизі? («Безсрібненни ця — про гроші не хотіла й чути»; стара жінка — «їй було, може, всі сто літ», «невгамовна, працьовита замолоду, вона залишалася непосидючою, чепурною й охайною на старість», «стара до пізньої пори ... поралася в городі», «Вставала ще до сигналу «самоскида»).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— З якою метою автор подає детальний опис природи на початку твору? Як автор зумів з теперішнього часу перейти у минулий?&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Яким ви собі уявили маленького хлопчика Планетника?&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Про що він мріяв? («Самому щось посіяти і щоб воно зійшло»),&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Розгляньте ілюстрацію до твору з підписом «Його це захопило: весна снилася йому з ночі в ніч ..!» Усно опишіть картину від імені героя.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Чому хлопчик так марив весною?&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— В яких уривках ми бачимо фантастичну картину? (Планетник біля нарциса, що розпускався, коло дзвіночка, «прилетів з вирію казки на свій берег», зупинив хмару).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Які обов'язки були у малого по господарству? (Пильнував і доглядав курчат; каченят; гусенят; пас гусей).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Знайдіть і зачитайте рядки, з яких видно, що природу хлопчик сприймав, як живу істоту.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Після якого випадку малий захворів?&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Дайте характеристику знахарці. Як їй вдалося вилікувати Планетника?&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Чому, на вашу думку, вона не взяла за роботу плати?&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Що стало причиною, що хлопець «нипав по селу приблудою»?&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5. Навчальна гра «Шукаю друзів». (Це проблемно-рольова гра. Один учень — консультант, виконує роль стороннього спостерігача; другий — самотній літературний герой (Планетник) ділиться власною проблемою. Консультант намагається з'ясувати деталі, факти, підтримати, порадити, запропонувати варіанти рішення.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Завдання літературного героя — осмислити суть проблеми, увійти в роль, переконати «глядачів» у справжності думок, почуттів.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Завдання консультанта — підтримати нитку розмови, проявити зацікавлення внутрішнім світом героя.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Оцінюються розуміння суті проблеми, глибина входження в образ, в уявну ситуацію обох гравців.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6. Спостереження над жанром твору. Б. Харчук називає свій твір повість-легенда, а літературознавці визначають за жанром, що це повість-притча.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Доведіть, що цей твір за жанром є повістю. (Прозовий твір, за обсягом більший, ніж оповідання, у ньому ширше зображується людське життя, охоплено ряд його епізодів, які складають період життя головного персонажа. Більше подій і діючих осіб).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
— Міні-дослідження. Пригадайте визначення легенди і притчі, звірте із записами у таблиці. У яких моментах повість «Планетник» близька до легенди і що у ній є від притчі?&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Легенда — один із жанрів неказкової народної прози, народне передання про видатну подію чи вчинок якої-небудь людини, в основі якого — диво, фантастичний образ або уявлення, яке сприймається оповідачем як достовірне.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
(... Олена Булига зосереджено й помірковано оповідала мені легенду про Планетника ...» фантастичні образи — Планетник, Капуш; диво — Планетник накликав дощ, розганяв хмари; з допомогою нарциса мати звільняє сина з холодної).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Притча — невелике оповідання, яке містить повчання в іносказальній, алегоричній формі, яка є спорідненою з байкою. Але смисл притчі більш значимий: вона ілюструє важливу ідею, торкаючись проблем моралі; загальнолюдських законів. Притча є одним із засобів вираження морально-філософських міркувань автора і використовується з метою прямої настанови читачеві у питаннях людської і суспільної поведінки.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
(Капуш розкриває перед Планетником основні принципи людської моралі; автор прагне дати настанови читачам у питаннях людської і суспільної поведінки).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
IV. Закріплення вивченого.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Проблемне питання. Чи погоджуєтеся ви з думкою, що краса врятує світ? Висловіть свої міркування.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V. Домашнє завдання.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Прочитати повість до кінця, прослідкувати і прокоментувати зустрічі Планетника з Капушем.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Легенда — один із жанрів неказкової народної прози, народне передання про видатну подію чи вчинок якої-небудь людини, в основі якого — диво, фантастичний образ або уявлення, яке сприймається оповідачем як достовірне.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Притча — невелике оповідання, яке містить повчання в іносказальній, алегоричній формі, яка є спорідненою з байкою. Але смисл притчі більш значимий: вона ілюструє важливу ідею, торкаючись проблем моралі; загальнолюдських законів. Притча є одним із засобів вираження морально-філософських міркувань автора і використовується з метою прямої настанови читачеві у питаннях людської і суспільної поведінки.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Горецька І.Й.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;br&amp;gt;&lt;br /&gt;
[[категория:Борис Харчук. «Планетник». Конспект уроку]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>User1</name></author>	</entry>

	</feed>